L'ASTRONÒMICA

DE SABADELL

Accés Socis

Introdueix el teu usuari

Num. de Soci
Contrasenya *
Recordar

Atenció! Aquest lloc fa servir "cookies" i tecnologies similars.

Si no canvia la configuració del seu navegador, vostè accepta el seu ús. Saber més

Acceptar

Una cookie és un petit fragment de text que els llocs web que visites envien al navegador i que permet que el lloc web recordi informació sobre la teva visita, com la teva llengua preferida i altres opcions, el que pot facilitar la teva propera visita i fer que el lloc et resulti més útil. Les cookies tenen un paper molt important, ja que sense elles l'ús de la web seria una experiència molt més frustrant.

 

Per fer que no torni a apareixer aquest missatge, pot accetar l'us de les cookies o bé ha de configurar el seu navegador per que no les accepti de manera predeterminada. nada. A continuació els mostrem com fer-ho en els principals navegadors:

 internet explorer 10 logopng Google Chrome logo   Firefox-logo

Gracies per la seva atenció.

Marc TorrasL'Agrupació Astronòmica de Sabadell fa una tasca dirigida tant a la divulgació com a promoure l'observació i, fins i tot, els treballs de recerca. Els nostres socis són persones de totes les edats, professions i de formacions dispars. És lògic, doncs, que els nostres col·laboradors més pròxims, que anem entrevistant mensualment en aquesta secció, siguin també persones de perfils diversos encara que tenen una característica comuna: la seva afició per l'astronomia i el seu interès a col·laborar amb la nostra entitat.

Amb persones de característiques tan diferents no és fàcil organitzar activitats que siguin atractives per a tothom. No és el mateix atraure els aficionats a l'astrofotografia avançada, o els debutants, o als amants de la cosmologia, etc. Tampoc és el mateix organitzar activitats per a adults o per a nens i en el cas d'aquests, cal pensar i executar accions diferents segons l'edat.

Per aquest motiu és tan important la tasca del col·laborador d'aquest mes. Es tracta de Marc Torras i la seva àrea de col·laboració és la de les activitats per a nens. Aquest és un dels punts forts de l'Agrupació gràcies a col·laboradors com Marc o com Anna Fabregat (que vam entrevistar fa uns mesos) i altres més, que tenen vocació per fomentar el coneixement de l'astronomia en els nens; és a dir, en els que seran els aficionats del nostre futur.

Vaig tenir el plaer de reunir-me amb Marc Torras fa uns dies i vam poder mantenir la conversa següent:

Quan va començar la teva afició a l'astronomia?

No ho sé exactament...

Com?

L'hi hauràs de preguntar a la meva mare, sòcia des de fa molts anys. Crec que quan tenia només dos anys em va mostrar el telescopi de l'Agrupació...

La mare d'en Marc és Montse Ribell, entre altres tasques, secretària de l'Agrupació des de fa uns 3 anys, però que ha estat una sòcia molt activa des de fa molts més anys, col·laborant amb els grups de recerca.

...i després?

Recordo tota la infància amb la Astronòmica a prop meu. Acompanyava a la meva mare en observacions amb CCD i assistia a bastants conferències dels dimecres, ...

No t'avorries?

Doncs no; es va convertir en una cosa natural per a mi per haver-ho viscut des de tan petit.

Com va evolucionar la teva afició?

Bé, vaig fer algunes col·laboracions amb el grup de supernoves i després vaig començar a col·laborar amb el Grup de Joves. Allà m'ho vaig passar molt bé... Precisament s'està reactivant ara i recomano a tots els socis entre 14 i 25 anys que s'incorporin al grup. Que contactin amb secretaria de l'Agrupació i Anna Fabregat, coordinadora, es comunicarà en breu amb ells.

Entre les observacions que has fet, quin recordes amb més afecte?

Bé, prenem moltes imatges... recordo una de NGC 891 que em va impressionar. És una galàxia de perfil a la constel·lació d'Andromeda que és bastant impressionant... D'això ja fa anys, però la recordo perfectament. També em va agradar en particular una observació pública d'un eclipsi de Lluna en la qual vaig participar com a monitor.

A més de l'astronomia i de les activitats amb nens crec que tens altres aficions... Quines són?

M'agrada practicar esport en general i, d'altra banda, he estudiat piano des que tenia 8 o 9 anys d'edat, encara que després ho vaig deixar. No descarto continuar els estudis en un futur. De moment, practico quan puc...

En què consisteix la teva col·laboració amb l'Agrupació?

De la mà d'Albert Morral i de la meva mare, Montse Ribell, col·laboro, tot el que el meu temps lliure em permet, en les activitats dirigides a nens de diferents edats. Sóc monitor als casals, tant d'estiu com de Setmana Santa. També he estat monitor en els tallers monogràfics, dirigits igualment als nens, tot i que també hi participen alguns pares. A vegades també he participat en certes sessions públiques adreçades a famílies. Des de fa pocs mesos ajudo a Anna Fabregat en la reactivació de les activitats del Grup de Joves de l'Agrupació.

Parlant d'estudis, quin és la teva formació i la teva professió de futur?

Estic estudiant quart curs d'enginyeria industrial mecànica i estic pensant en especialitzar-me en sistemes tèrmics.

I quins són els teus projectes de futur?

Pel que fa als meus estudis vaig a fer un Erasmus a la Universitat Politècnica de Wroclaw (Polònia) i vull acabar sense cap retard meva formació en enginyeria industrial. Pel que fa a la meva afició a l'astronomia, continuar la meva col·laboració amb l'Agrupació. Potser comenci a col·laborar en la realització de sessions escolars i, finalment, pel que fa al meu interès per la música, vull continuar els meus estudis de piano.

Molt bé! ... Doncs et desitjo un total èxit multitasca.