L'ASTRONÒMICA

DE SABADELL

Accés Socis

Introdueix el teu usuari

Num. de Soci
Contrasenya *
Recordar

Atenció! Aquest lloc fa servir "cookies" i tecnologies similars.

Si no canvia la configuració del seu navegador, vostè accepta el seu ús. Saber més

Acceptar

Una cookie és un petit fragment de text que els llocs web que visites envien al navegador i que permet que el lloc web recordi informació sobre la teva visita, com la teva llengua preferida i altres opcions, el que pot facilitar la teva propera visita i fer que el lloc et resulti més útil. Les cookies tenen un paper molt important, ja que sense elles l'ús de la web seria una experiència molt més frustrant.

 

Per fer que no torni a apareixer aquest missatge, pot accetar l'us de les cookies o bé ha de configurar el seu navegador per que no les accepti de manera predeterminada. nada. A continuació els mostrem com fer-ho en els principals navegadors:

 internet explorer 10 logopng Google Chrome logo   Firefox-logo

Gracies per la seva atenció.

CienciaCiutadanaIAU

Aquests dies que tenim temps i ganes de fer coses noves, si voleu coneixer les recerques que s'estan realitzant o s'han portat a terme dins la ciència ciutadana i, en alguns casos, participar-hi, us proposem el següent. La Unió Astronòmica Internacional, a través de la seva Oficina de Divulgació de la astronomia, ha facilitat una llista de projectes de ciència ciutadana, per donar-los a coneixer-ne, els treballs científics que se n'han publicat i potser, fins i tot, col·laborar-hi. 

En els casos en els quals encara s'hi està treballant i hi podem donar un cop de mà, per participar-hi només s'han de seguir les instruccions del tutorial per saber quina és la tasca a desenvolupar i posar-s'hi. En molts casos es demana registrar-se en el projecte sense cap compromís.

Alguns dels projectes potser ja us són coneguts. Potser fins i tot en trobeu algun que us agrada i hi podeu dedicar algunes hores d'aquests dies de confinament. Alguns estan ja tancats.

· Gravity Spy: https://www.zooniverse.org/projects/zooniverse/gravity-spy
· LIGO E-lab: https://www.i2u2.org/elab/ligo/home/project.jsp
· Einstein@Home: https://einsteinathome.org/
· Space Warps: https://www.zooniverse.org/projects/aprajita/space-warps-hsc
· Planet Hunters:
   https://www.zooniverse.org/projects/nora-dot-eisner/planet-hunters-tess/about/research
· SETI@Home: https://setiathome.berkeley.edu/index.php
· Rad@Home: https://www.radathomeindia.org/
· RadioJOVE: https://radiojove.gsfc.nasa.gov/
· Planet Four: Terrains: https://terrains.planetfour.org/
· MoonZoo: https://www.moonzoo.org/
· Scope: https://scope.pari.edu/
· MeteorCounter: https://meteorcounter.com/
· The Great World-Wide Star Count: https://www.windows2universe.org/starcount/
· Agent Exoplanet: https://portal.lcogt.net/agentexoplanet/
· NASA Citizen Science projects: https://science.nasa.gov/citizenscience
· Galaxy Cruise https://galaxycruise.mtk.nao.ac.jp/en/index.html

Podeu compartir les vostres experiències al fòrum del nostre web